8 ierarhi, 100 de preoți și mii de credincioși, la sfințirea Bisericii „Sfântul Ierarh Nectarie” din Iași

15 Octombrie 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Foto: Tudorel Rusu

Câteva mii de credincioși au participat astăzi la Sfințirea Bisericii „Sfântul Ierarh Nectarie din Iași”. Slujba de târnosire și Sfânta Liturghie au fost oficiate de Înaltpreasfințitul Nicholas, Mitropolit de Hama, împreună cu Înaltpreasfințitul părinte Teofan Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, înconjurați de un sobor de ierarhi, preoți și diaconi. Au fost prezenți Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, reasfinţitul Qais, Episcop de Erzurum, Preasfinţitul Leontie, Episcop de Chitron, Preasfinţitul Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului și Preasfinţitul Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal.Părintele paroh Petrică Lehaci a primit „Crucea patriarhală”, iar ceilalți preoți slujitori Crucea „Sfântul Ierarh Dosoftei”.